FABORY M01220.100.0085 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 50PK | CG8CHL 38CL65
FABORY M01220.100.0085 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 85mm Lg., 6.4mm Head Ht., Coarse, Yellow Zn Plated
Item: CG8CHLModel: M01220.100.0085Cross Ref: 38CL65
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 85 mm
Finish Zinc Yellow
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 85 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 26 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 26 mm
Overall Length 85 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 26 mm