FABORY M01210.240.0180 Hex Head Cap Screw, M24 x 3 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8CER 38CK99
FABORY M01210.240.0180 Hex Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Steel, 180mm Lg., 15mm Head Ht., Coarse, FT
Item: CG8CERModel: M01210.240.0180Cross Ref: 38CK99
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Class Class 8.8
Drive Hex
Fastener Length 180 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 15 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 36 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 180 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8.8
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 180 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 180 mm
Overall Length 180 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 180 mm