FABORY M01210.240.0200 Hex Head Cap Screw, M24 x 3 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8CET 38CL01
FABORY M01210.240.0200 Hex Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Steel, 200 mm Lg., 15 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8CETModel: M01210.240.0200Cross Ref: 38CL01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 200 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 15 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 36 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 200 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 200 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 200 mm
Overall Length 200 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 200 mm