FABORY M01210.240.0140 Hex Head Cap Screw, M24 x 3 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8CEP 38CK97
FABORY M01210.240.0140 Hex Head Cap Screw, M24x3 Thread Size, Steel, 140mm Lg., 15mm Head Ht., Coarse, FT
Item: CG8CEPModel: M01210.240.0140Cross Ref: 38CK97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 140 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 15 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 36 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 140 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 140 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 140 mm
Overall Length 140 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 140 mm