FABORY M01210.200.0130 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 10PK | CG8CEE 38CK88
FABORY M01210.200.0130 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 130 mm Lg., 12.5 mm Head Ht.
Item: CG8CEEModel: M01210.200.0130Cross Ref: 38CK88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 130 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 130 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 130 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 130 mm
Overall Length 130 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 130 mm