FABORY M01200.200.0190 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8BZM 38CJ79
FABORY M01200.200.0190 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 190mm Lg., 12.5mm Head Ht., Zn Plated
Item: CG8BZMModel: M01200.200.0190Cross Ref: 38CJ79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 190 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 190 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 52 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 52 mm
Overall Length 190 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 52 mm