FABORY M01200.200.0240 Hex Head Cap Screw, M20 x 2.50 Thread Size, Class 8.8, 5PK | CG8BZP 38CJ81
FABORY M01200.200.0240 Hex Head Cap Screw, M20x2.5 Thread Size, Steel, 240mm Lg., 12.5mm Head Ht., Zn Plated
Item: CG8BZPModel: M01200.200.0240Cross Ref: 38CJ81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 240 mm
Finish Zinc Plated
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C23
Head Height 12.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 30 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 240 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 65 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 65 mm
Overall Length 240 mm
Rockwell Hardness Hrc23
Standard DIN 931
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 65 mm