EATON XTCE170GS1TD IEC Contactor, 170A, Side-Mounted, 24-27 Vdc, 1No-1Nc, 170A, Frame G, 90 Mm, 10, 25 | BH8XXV
EATON XTCE170GS1TD IEC Contactor, 170A, Side-Mounted, 24-27 Vdc, 1No-1Nc, 170A, Frame G, 90 Mm, 10, 25
Item: BH8XXVModel: XTCE170GS1TD
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 170A
Coil Voltage 24/24-27V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Height 1"
Length 1"
Max. Hp Rating 10, 25, 30/ 40, 60, 125, 125 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Width 1"