GRAINGER BULK-RS-RSBR60-60 Roll SBR 1/8 Inch Thick 10 Feet Red 70A
Item: AH7QEEModel: BULK-RS-RSBR60-60Cross Ref: 36XT43
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Roll
Abrasion Resistance Excellent
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Red
Compression Set 38%
Density 1.5 g/cc
Durometer 60A
Elongation 150%
Finish Smooth
Grade Standard
Material SBR
Maximum Temperature 200°F
Min. Temp. -20°C
Minimum Temperature -45°F
Oil Resistance Poor
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 16 N/mm
Tensile Strength 400 psi
Texture Smooth
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Shipping Info:
Ship weight (kg) 14.81
Ship height (cm)91.44
Ship length (cm)91.44
Ship width (cm)15.24
Product Details:
    • Rubber Grouping : Rubber Roll
Product Variants
ProductModelShapeColorDurometerThicknessTensile StrengthCompression SetDensityTear StrengthPrice
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.