EATON XTCE115GS1TD IEC Contactor, 115A, Side-Mounted, 24-27 Vdc, 1No-1Nc, 115A, Frame G, 90 Mm, 10, 25 | BH8XWJ
EATON XTCE115GS1TD Iec Contactor, Full Voltage, 24 to 27 VDC V Coil, 115 1No-1Nc Contact, 3P
Item: BH8XWJModel: XTCE115GS1TD
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 115A
Coil Voltage 24/24-27V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Continuous Amps Rating 115A
Frame Size 90 mm
Height 1"
Length 1"
Max. Hp Rating 10, 25, 25/ 40, 50, 100, 100 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Width 1"