EATON XTAE150GS1C125 IEC Starter | BH8NLA
EATON XTAE150GS1C125 Electronic Motor Starter, 150 A, 415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz, G Frame, 90 mm, 95-125 A
Item: BH8NLAModel: XTAE150GS1C125
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 150A
Coil Voltage 415-480V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)