EATON XTAE015B10Y3E002 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VAC | BH8GAE
EATON XTAE015B10Y3E002 Electronic Motor Starter, 15 A, 48 V 50 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8GAEModel: XTAE015B10Y3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 48V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)