EATON XTAE065DS1TD065 IEC Starter | BH8MVU
EATON XTAE065DS1TD065 Electronic Motor Starter, 65 A, Side-Mounted, 24-27 Vdc, 1No-1Nc, D Frame, 55 mm, 50-65 A
Item: BH8MVUModel: XTAE065DS1TD065
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)