EATON XTAE115G00T175 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8NEG
EATON XTAE115G00T175 Electronic Motor Starter, 115 A, 24 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, G Frame, 90 mm, 145-175 A
Item: BH8NEGModel: XTAE115G00T175
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)