EATON XTAE050DS1T057 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8MHL
EATON XTAE050DS1T057 Electronic Motor Starter, 50 A, Side-Mounted, 24 V 50/60 Hz, 1No-1Nc, D Frame, 40-57 A
Item: BH8MHLModel: XTAE050DS1T057
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)