EATON XTAE115G00TD100 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8NEP
EATON XTAE115G00TD100 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 115 A, 24-27 Vdc, G Frame, 90 mm, 70-100 A
Item: BH8NEPModel: XTAE115G00TD100
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)