EATON XTAE095FS1TD100 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8NCN
EATON XTAE095FS1TD100 Electronic Motor Starter, 95 A, Side-Mounted, 24-27 Vdc, 1No-1Nc, F Frame, 90 mm, 70-100 A
Item: BH8NCNModel: XTAE095FS1TD100
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 95A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame F
Frame Size 90 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)