EATON XTAE032C10H006 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 240/277 VAC | BH8LDK
EATON XTAE032C10H006 Electronic Motor Starter, 32 A, 240 V 50 Hz, 277 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 4-6 A
Item: BH8LDKModel: XTAE032C10H006
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 240-277V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 4-6A
Product Datasheet eaton-xtae032c10h006.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing IEC Starter
Width 4.15"