EATON XTAE025C10N3E002 IEC Starter | BH8JTA
EATON XTAE025C10N3E002 Electronic Motor Starter, 25 A, 400 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8JTAModel: XTAE025C10N3E002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)