EATON XTAE025C10N001 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 400 VAC | BH8JRE
EATON XTAE025C10N001 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 400 V 50 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8JREModel: XTAE025C10N001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.6-1A
Product Datasheet eaton-xtae025c10n001.pdf
Width 4.15"