EATON XTAE025C10LP16 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 380/440 VAC | BH8JRK
EATON XTAE025C10LP16 Electronic Motor Starter, 25 A, 380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz, 1No, C Frame, 45 mm, 0.1-0.16 A
Item: BH8JRKModel: XTAE025C10LP16
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5.37"
Length 5 1/2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.1-0.16A
Product Datasheet eaton-xtae025c10lp16.pdf
Width 4.15"