EATON XTAE015B10TD3EP05 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8FWZ
EATON XTAE015B10TD3EP05 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 15 A, 24 Vdc, 1No, B Frame, 45 mm, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8FWZModel: XTAE015B10TD3EP05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 8"
Length 5 7/8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)