EATON XTAE015B10B004 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8FJN
EATON XTAE015B10B004 Electronic Motor Starter, 15 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, 1No, B Frame, 45 mm, 2.4-4 A
Item: BH8FJNModel: XTAE015B10B004
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4 16/25"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)