EATON XTAE170GS1B100 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8NQA
EATON XTAE170GS1B100 Electronic Motor Starter, 170 A, Side-Mounted, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, G Frame, 70-100 A
Item: BH8NQAModel: XTAE170GS1B100
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 170A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)