EATON TMR5D05120 Tmr5 Time Delay Relays, Octal Style Terminals, 11 Pins | BH7RXG
EATON TMR5D05120 Timing Relay, 0.1-10 Second Setting, 120 VAC/VDC, 11 Pin, DPDT Contact
Item: BH7RXGModel: TMR5D05120
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Time Delay Relay
Contact Configuration DPDT
Dielectric Strength 2000V
Height 2 2/5"
Input Voltage 120V AC/DC
Length 3 1/2"
Mfr. Series TMR5 Series
Number Of Pins 11
Operating Mode Watchdog (Power Trigger With Retriggerable Single Shot)
Prod Load Amps 10A
Terminals Octal
Time Delay 0.1 sec. to 10 sec.
Type Timing Relay
Width 1.7"