EATON S701E25B3S Mini Soft Starter, 25A, 400-480V Line Voltage, 24-240 Vac/Dc Control Voltage | BH6UUX
EATON S701E25B3S Mini Soft Starter, 25 A, 400-480V Line Voltage, 24-240 Vac/Dc Control Voltage
Item: BH6UUXModel: S701E25B3S
In Stock
Amperage Rating
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Contact Configuration 2 NC (logic level)
Control Voltage 24-240V AC/DC
Line Voltage 400-480V
Notes It Products Are Compatible Only With Other It Devices
Power Rating 11 kW
Product Name Eaton S811+/S801+ soft starter
Type 30.5 mm