EATON S701C25N3S Mini Soft Starter, 25A, 208-240V Line Voltage, 24-240 Vac/Dc Control Voltage | BH6UUV
EATON S701C25N3S Mini Soft Starter, 25 A, 208-240V Line Voltage, 24-240 Vac/Dc Control Voltage, 7.5 Kw
Item: BH6UUVModel: S701C25N3S
In Stock
Amperage Rating
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Contact Configuration 2 NC (standard)
Control Voltage 24-240V AC/DC
Line Voltage 208-240V
Notes It Products Are Compatible Only With Other It Devices
Power Rating 7.5 kW
Product Name Eaton S811+/S801+ soft starter
Type 30.5 mm