EATON PDG23M0150TFFJ Circuit Breaker, 150A, 65 kA at 480V AC, Fixed | CH9WDJ 61HU35
EATON PDG23M0150TFFJ Circuit Breaker, 150 A, 65 kA at 480 VAC, Fixed, ABC, Std Line and Load Lugs, Std
Item: CH9WDJModel: PDG23M0150TFFJCross Ref: 61HU35
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 150A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.5"
Frame Size 225A/FRAME 2
Height 6"
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 65 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Phase Connection ABC
Terminal Connection Standard Line And Load Lugs
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"