EATON PDG23M0200TFFJ Circuit Breaker, 200A, 65 kA at 480V AC, Fixed | CH9WEW 61HU37
EATON PDG23M0200TFFJ Circuit Breaker, 200A, 65 kA at 480V AC, Fixed
Item: CH9WEWModel: PDG23M0200TFFJCross Ref: 61HU37
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Ac Voltage Rating 600V AC
Amps 200A
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating Not Rated
Depth 3.5"
Frame Size 225A/FRAME 2
Height 6"
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 65 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Phase Connection ABC
Terminal Connection Standard Line And Load Lugs
Trip Type Thermal Magnetic
Width 4.11"