EATON NB3400PT Fixed Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker Trip Unit, 3P, 400A, NB Frame
Item: BH6AFRModel: NB3400PT
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Trip Unit
Amps Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Trip Unit
Circuit Breaker Type Nb
Height 8 1/4"
Interrupt Rating 100 KAIC at 250V DC, 200 KAIC at 600V AC
Length 5 1/2"
Line Pressure
Magnetic Trip Range 2000-4000A
Number Of Poles 3
Prod Load Pressure
Trip Rating 2000-4000A
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Type Trip Unit Only
Voltage Rating 600V AC/250V DC