EATON MBED2040B225BFN Meter Breaker, 1-Phase, 120/240 VAC, 225A, 10 kA Interrupt
Item: BH4WETModel: MBED2040B225BFN
Feed Type Bottom
Ground #6 AWG to 250 kcmil
Height 42 1/2"
Interrupt Rating 10 kAIC
Length 7"
Main Circuit Breaker BW2225
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
Notes Main Breaker Bus Connected To 20/40 Distribution. Main And Disconnect In Same Compartment.
Number Of Circuits 40
Number Of Jaws 4
Number Of Sockets 1
Phase 1
Size 7"
Type All In Ones
Used With Type BR Breakers
Voltage 120/240V
Width 14.19"