EATON MBE2040B150BTS Meter Breaker Euserc Type Br, Csr2150 Main Breaker, 150A, 120/240V, Ring, 20 Spaces | BH4WCP
EATON MBE2040B150BTS Meter Breaker, 40-Circuit, 20-Space, 120/240VAC, 150 1 Phase
Item: BH4WCPModel: MBE2040B150BTS
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Meter Breaker
Bus Material Aluminum
Feed Type Top/Bottom
Ground #6 AWG to 250 kcmil
Height 37"
Interrupt Rating 22 kAIC
Length 7"
Main Circuit Breaker CSR2150
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
Number Of Circuits 40
Number Of Jaws 4
Number Of Sockets 1
Phase 1
Type All In Ones
Used With Type BR Breakers
Voltage 120/240V
Width 16"