EATON LGU440033G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 400A, Line And Load
Item: BH4PNBModel: LGU440033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 7.22"
Interrupt Rating 65 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC, 150 kAIC at 480V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Width 7.22"