EATON LGU3500FAG G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | BH4PHL
EATON LGU3500FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 500A, 600 Vac, Line And Load
Item: BH4PHLModel: LGU3500FAG
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 500A
Frame LG
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 200 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 600V AC, 150 kAIC at 415V AC, 150 kAIC at 480V AC
Length 5 12/25"
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC