EATON LGU3250FAW G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | BH4PFQ
EATON LGU3250FAW Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 250A, Without Terminals, 50/60 Hz
Item: BH4PFQModel: LGU3250FAW
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 65 kAIC at 600V AC, 150 kAIC at 480V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated