EATON LGS7250FAG G Mccb: Lg Frame, 250A | BH4PBN
EATON LGS7250FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg Frame, 250A, 4-Pole
Item: BH4PBNModel: LGS7250FAG
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 7.22"
Interrupt Rating 50 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 85 kAIC at 240V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Width 7.22"