EATON LGS725033G G Mccb: Lg Frame, 250A | BH4PBT
EATON LGS725033G Molded Case Circuit Breaker, Lg Frame, 250A, 4-Pole, 310+ Electronic Ls
Item: BH4PBTModel: LGS725033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 7.22"
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 85 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 480V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Width 7.22"