EATON LGS3350FAG G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | AG8RHJ
EATON LGS3350FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 350A, Line And Load, 50/60 Hz
Item: AG8RHJModel: LGS3350FAG
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 350A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 6 1/2"
Interrupt Rating 85 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 12"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated