EATON LGH940033G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, Electronic Ls Trip, 4-Pole, 400A
Item: BH4NHKModel: LGH940033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type LG
Frame LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 7.22"
Interrupt Rating 100 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 480V AC
Length 4.09"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 4
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Width 7.22"