EATON LGH3500FAG G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | AG8RHE 46MY74
EATON LGH3500FAG Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 500A, 600 Vac, Line And Load
Item: AG8RHEModel: LGH3500FAGCross Ref: 46MY74
In Stock : 2 Units
Get it by Wednesday, May 20
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 600V AC
Amperage Rating 500A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 4.09"
Frame LG
Frame Size 400A, LG
Height 5 12/25"
High Amp Trip Setting 400A
Instantaneous Trip Fixed
Interrupt Rating 35 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 240V AC, 70 kAIC at 415V AC, 65 kAIC at 480V AC
Length 5 12/25"
Low Amp Trip Setting 100A
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 750 mcm
Maximum Air Rating 100 Ka @ 480V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 500 mcm
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Series LG Series
Terminal Connection Line/Load Lug
Terminals Line And Load
Trip Type Thermal Magnetic
Voltage 600V AC