EATON LGE3350FAG G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | AG8RGY 46MY68
EATON LGE3350FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 350 A, Line And Load, 50/60 Hz
Item: AG8RGYModel: LGE3350FAGCross Ref: 46MY68
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 600V AC
Amperage Rating 350A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 4.09"
Frame LG
Frame Size 400A, LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5 12/25"
High Amp Trip Setting 400A
Instantaneous Trip Fixed
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC
Length 4.09"
Low Amp Trip Setting 100A
Max. Air Rating 65 kA At 240V AC
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 750 mcm
Mfr. Series Series G
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 500 mcm
Mounting Hardware Metric
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Rating 80% Rated
Series LG Series
Terminal Connection Line/Load Lug
Terminals Line And Load
Trip Type Thermal Magnetic
Voltage Type AC
Width 5 12/25"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 6.53
Ship height (cm)13.92
Ship length (cm)10.39
Ship width (cm)13.92
Country of OriginUS
Product Details:
    • Thermal-trip value of 350 A and an adjustable magnetic trip value within the range of 250 - 630 A for providing long-time and instantaneous current limiting functions, respectively
    • Maximum interrupting capacity: 65 kAIC at 240 VAC, 35 kAIC at 480 VAC, 18 kAIC at 600 VAC