EATON LGH3350FAG G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg, Fixed Thermal | BH4MVA 46MY72
EATON LGH3350FAG Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Lg Type, 3-Pole, 350 A, Line And Load, 50/60 Hz
Item: BH4MVAModel: LGH3350FAGCross Ref: 46MY72
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 600V AC
Amperage Rating 350A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 4.09"
Frame Size 400A, LG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 5 12/25"
High Amp Trip Setting 400A
Instantaneous Trip Fixed
Interrupt Rating 65 kAIC at 480V AC, 100 kAIC at 240V AC, 35 kAIC at 600V AC
Length 4.09"
Low Amp Trip Setting 100A
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 750 mcm
Maximum Air Rating 100 Ka @ 480V Ac
Mfr. Series Series G
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 500 mcm
Notes LG Breaker Is HACR Rated
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Rating 80% Rated