EATON JGS3250FAG G Complete Molded Case Circuit Breaker, Jg Frame, 250 A | AG8QEL 46MY67
EATON JGS3250FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg Frame, 250 A, 3-Pole, 600V
Item: AG8QELModel: JGS3250FAGCross Ref: 46MY67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 600V AC
Amperage Rating 250A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 3.57"
Frame JG
Frame Size 250A, JG
Height 4.13"
High Amp Trip Setting 250A
Instantaneous Trip Fixed
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 85 kAIC at 240V AC, 40 kAIC at 415V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Low Amp Trip Setting 20A
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 85 Ka @ 240V Ac
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Series JG Series
Terminal Connection Line/Load Lug
Terminals Line And Load
Trip Type Thermal Magnetic
Voltage 600V AC
Voltage Type AC
Width 4.13"