EATON JGE3150FAG G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | AG8QDU 46MY54
EATON JGE3150FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 150 A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: AG8QDUModel: JGE3150FAGCross Ref: 46MY54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 600V AC
Amperage Rating 150A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 6.5"
Frame JG
Frame Size 250A, JG
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 1/2"
High Amp Trip Setting 250A
Instantaneous Trip Fixed
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 9 1/2"
Low Amp Trip Setting 20A
Max. Air Rating 25 kA At 240V AC
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 1/0 AWG
Mfr. Series Series G
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Rating 80% Rated
Series JG Series
Terminal Connection Line/Load Lug
Terminals Line And Load
Trip Type Thermal Magnetic
Voltage 600V AC
Voltage Type AC
Width 5"