EATON JGH3200FAG G Complete Molded Case Circuit Breaker, Jg Frame, 200 A | AG8QEC 46MY61
EATON JGH3200FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg Frame, 200 A, 3-Pole, 600V
Item: AG8QECModel: JGH3200FAGCross Ref: 46MY61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Ac Voltage Rating 600V AC
Amperage Rating 200A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 3.57"
Frame JG
Frame Size 250A, JG
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
High Amp Trip Setting 250A
Instantaneous Trip Fixed
Interrupt Rating 25 kAIC at 600V AC, 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC
Length 3.57"
Low Amp Trip Setting 20A
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 100 Ka @ 480V Ac
Mfr. Series Series G
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Rating 80% Rated
Series JG Series
Terminal Connection Line/Load Lug
Terminals Line And Load
Trip Type Thermal Magnetic
Voltage 600V AC
Voltage Type AC
Width 4.13"