EATON JGC3175FAGC G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg, Fixed Thermal | BH4EMH
EATON JGC3175FAGC Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Jg Type, 3-Pole, 175A, 600 Vac, 50/60 Hz
Item: BH4EMHModel: JGC3175FAGC
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 175A
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 100 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 100% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 4.13"