EATON JGC316033G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Ls Trip, 3-Pole, 160A, 600 Vac, Line/Load
Item: BH4EMBModel: JGC316033G
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 4.13"
Interrupt Rating 100 kAIC at 480V AC, 35 kAIC at 600V AC, 200 kAIC at 240V AC
Length 3.57"
Mfr. Series Series G
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 3
Rating 80% Rated
Terminals Line And Load
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC
Width 4.13"