EATON GLS8630AAM G Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Gl, Complete Breaker, Adj Therm | BH9WHB
EATON GLS8630AAM Molded Case Circuit Breaker, Lg-Frame, Type Gl, 4-Pole, 630A, 600 Vac
Item: BH9WHBModel: GLS8630AAM
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 630A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type GL
Frame LG
Height 5 12/25"
Interrupt Rating 85 kAIC at 240V AC, 50 kAIC at 480V AC, 45 kAIC at 415V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 5 12/25"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0-60% Adjustable Protected Neutral Pole