EATON GJS8160AAM G Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Gj, Complete Breaker, Adj Therm | BH9VWK
EATON GJS8160AAM Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Type Gj, 4-Pole, 160A, 600 Vac
Item: BH9VWKModel: GJS8160AAM
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 160A
Frame JG
Height 5.34"
Interrupt Rating 85 kAIC at 240V AC, 40 kAIC at 415V AC, 35 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC
Length 3.57"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0-60% Adjustable Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Trip Type Adjustable Thermal, Adjustable Magnetic
Voltage 600V AC
Width 5.34"