HUB CITY 0220-08795 Worm Reducer, 216L 25/1 L
Get it by Tuesday, Apr 14
€802.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Worm Reducer |
| Center Distance | 2.1" |
| Frame Size | 143TC |
| Gear Type | Worm |
| Input Diameter | 7/8" |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Input Type | Motor Frame |
| Output | Hollow |
| Output Diameter | 1 1/4" |
| Output Type | Hollow Bore |
| Paint/coating | Gray |
| Ratio | 25:1 |
| Series | 210L Series |
| Style | L |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
Product Variants
| Model | gear type | series | output diameter | ratio | center distance | input style | output | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0220-16001 | Worm | 180L Series | 1" | 25:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-15996 | Worm | 180L Series | 1" | 5:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €632.66 | |
| 0220-08722 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Quill | Hollow | 56C | €802.05 | |
| 0220-16048 | Worm | 210L Series | 0.938" | 10:1 | 2.1" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €725.30 | |
| 0220-06532 | Worm | 180L Series | 0.938" | 15:1 | 1 4/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €596.85 | |
| 0220-06994 | Worm | W240L Series | 1.188" | 25:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 | |
| 0220-06981 | Worm | W240L Series | 1" | 10:1 | 2 2/5" | Solid Input Shaft | Hollow | - | €749.18 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC KPSTL40150RGMT
- SMC VALVES AF50-10D-A Modular, 1 Port Size
- SUPER-STRUT AB219 Corner Flat Plate Fitting, Goldgalv/Standard Finish, Gold, 3 Holes, Steel
- VERMONT GAGE 141267310 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6731 Inch Size
- PEER CHAIN 43941 Sprocket, 1-1/4 Inch Size, Finished Bore, Black Oxide
- WEG ESWF-105V18NX-D24 Electronic Panel, 75Hp
- MAIN FILTER INC. MF0425206 XH03029 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Viton Seal, 5.11 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Hammer Drills
- Carbide Bur Sets
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- Vortex Coolers
- Nipple Caddies
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300 Series Midwest Sight Flow Indicators
- ZING Filled Lockout Kit
- DAYTON Seal Plates, Steel Body, Painted Finish
- VALLEY CRAFT Security Cart Shelves
- BUSSMANN SS-5 Series Specialty Fuses
- SPEARS VALVES CPVC Pipe Flanges Van Stone Style, With Plastic Ring, Socket
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0220-08795 Worm Reducer, 216L 25/1 L
€802.05 /unit
